Oscars 2021: Full List of Winners

Did you watch the Oscars last night?

Yes, it was a strange year for movies, but the 2021 Oscars ceremony was actually a nice change of pace.

Held at Union Station in Downtown Los Angeles instead of Hollywood’s Dolby Theater, the small, intimate ceremony highlighted many wonderful films.

Some viewers missed the inclusion of a comedic monologue (Regina King opened the show with more seriousness, and other presenters jumped later instead of a traditional host). But others enjoyed that the show didn’t rely on cheesy bits.

Okay, there was one cheesy bit – but we actually liked Glenn Close’s twerking!

Daniel Kaluuya also raised eyebrows when somehow his heartfelt speech devolved into him thanking his parents for having sex:

The show also ended on a strange note, since Best Picture (Nomadland) was given away earlier than usual, and Anthony Hopkins was not present to accept Best Actor (the final award of the night). Many speculate that the Academy was betting on Chadwick Boseman winning posthumously for Ma Rainey’s Black Bottom, which would have ended the show on a tribute to the beloved late actor.

But what was most memorable of all was probably Chloe Zhao’s historic win. Taking home the Academy Award for Best Director for Nomadland, she became the first woman of color to win the award.

Mia Neal also became the first woman of color to win for Best Makeup and Hairstyling! Check out her inspiring speech:

And without further ado, here is the full list of winners from the 2021 Oscars:

Oscars 2021 Full List of Winners

Best Picture

  • “Nomadland” — Winner
  • “The Father”
  • “Judas and the Black Messiah”
  • “Mank”
  • “Minari”
  • “Promising Young Woman”
  • “Sound of Metal”
  • “The Trial of the Chicago 7”

Best Director

  • Chloé Zhao, “Nomadland” — Winner
  • Thomas Vinterberg, “Another Round”
  • David Fincher, “Mank”
  • Lee Isaac Chung, “Minari”
  • Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

Actress in a Leading Role

  • Frances McDormand, “Nomadland” — Winner
  • Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
  • Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
  • Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Actor in a Leading Role

  • Anthony Hopkins, “The Father” — Winner
  • Riz Ahmed, “Sound of Metal”
  • Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Gary Oldman, “Mank”
  • Steven Yeun, “Minari”

Actress in a Supporting Role

  • Yuh-jung Youn, “Minari” — Winner
  • Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”
  • Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
  • Olivia Colman, “The Father”
  • Amanda Seyfried, “Mank”

Actor in a Supporting Role

  • Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” — Winner
  • Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”
  • Leslie Odom Jr., “One Night in Miami…”
  • Paul Raci, “Sound of Metal”
  • LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

Original Song

  • “Fight For You” from “Judas and the Black Messiah” — Winner
  • “Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
  • “Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
  • “lo Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
  • “Speak Now” from “One Night in Miami…”

Animated Feature Film

  • “Soul” — Winner
  • “Onward”
  • “Over the Moon”
  • “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
  • “Wolfwalkers”

Makeup and Hairstyling

  • “Ma Rainey’s Black Bottom” — Winner
  • “Emma.”
  • “Hillbilly Elegy”
  • “Mank”
  • “Pinocchio”

Visual Effects

  • “Tenet” — Winner
  • “Love and Monsters”
  • “The Midnight Sky”
  • “Mulan”
  • “The One and Only Ivan”

Cinematography

  • “Mank” — Winner
  • “Judas and the Black Messiah”
  • “News of the World”
  • “Nomadland”
  • “The Trial of the Chicago 7”

Film Editing

  • “Sound of Metal” — Winner
  • “The Father”
  • “Nomadland”
  • “Promising Young Woman”
  • “The Trial of the Chicago 7”

Production Design

  • “Mank” — Winner
  • “The Father”
  • “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • “News of the World”
  • “Tenet”

Sound

  • “Sound of Metal” — Winner
  • “Greyhound”
  • “Mank”
  • “News of the World”
  • “Soul”

International Feature Film

  • Denmark, “Another Round” — Winner
  • Hong Kong, “Better Days”
  • Romania, “Collective”
  • Tunisia, “The Man Who Sold His Skin”
  • Bosnia and Herzegovina, “Quo Vadis, Aida?”

Documentary Short Subject

  • “Colette” — Winner
  • “A Concerto Is a Conversation”
  • “Do Not Split”
  • “Hunger Ward”
  • “A Love Song for Latasha”

Documentary Feature

  • “My Octopus Teacher” — Winner
  • “Collective”
  • “Crip Camp”
  • “The Mole Agent”
  • “Time”

Live Action Short Film

  • “Two Distant Strangers” — Winner
  • “Feeling Through”
  • “The Letter Room”
  • “The Present”
  • “White Eye”

Animated Short Film

  • “If Anything Happens I Love You” — Winner
  • “Burrow”
  • “Genius Loci”
  • “Opera”
  • “Yes-People”

Original Screenplay

  • Emerald Fennell, “Promising Young Woman” — Winner
  • Screenplay by Will Berson and Shaka King; story by Will Berson, Shaka King, Kenny Lucas and Keith Lucas, “Judas and the Black Messiah”
  • Lee Isaac Chung, “Minari”
  • Screenplay by Darius Marder and Abraham Marder; story by Darius Marder and Derek Cianfrance, “Sound of Metal”
  • Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

Adapted Screenplay

  • Christopher Hampton and Florian Zeller, “The Father” — Winner
  • Screenplay by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman and Lee Kern; story by Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer and Nina Pedrad, “Borat Subsequent Moviefilm”
  • Chloé Zhao, “Nomadland”
  • Kemp Powers, “One Night in Miami…”
  • Ramin Bahrani, “The White Tiger”

Original Score

  • “Soul” — Winner
  • “Da 5 Bloods”
  • “Mank”
  • “Minari”
  • “News of the World”

Costume Design

  • “Ma Rainey’s Black Bottom” — Winner
  • “Emma.”
  • “Mank”
  • “Mulan”
  • “Pinocchio”

In The Industry